میکروپیگمنتیشن چیست
جلیلی   | ۱۳۹۸/۰۴/۱۵ | ۰ | ۵۲ | ۲

میکروپیگمنتیشن چیست

از میکروپیگمنتیشن می توان به عنوان آرایش دائمی استفاده کرد

میکروپیگمنتیشن یک روش خال کوبی است که اغلب در زمینه زیبایی استفاده می شود. این روش شامل ورود رنگدانه ها با سوزن به پوست به طوری که رنگ پوست تغییر کند می باشد. تتو کردن روشی است که بسیار شناخته شده است و اکثر افراد نیز با این روش آشنایی دارند و از زمان های قدیم، به ویژه برای مقاصد لوازم آرایشی استفاده می شده است. امروزه روشی مشابه به روش تتو شایع شده است که میکروپیگمنتیشن نام دارد. از این روش برای انواع مختلف پوست و حتی پوست های دورنگ با لکه های سفید استفاده می شود. در پوست های دو رنگ، پوست، رنگ را از یک رنگدانه به نام ملانین می گیرد که توسط برخی از سلول های پوست نیز تولید می شوند که به نام ملانوسیت ها نیز مطرح هستند. هر شرایطی که سبب از دست رفتن ملانوسیت ها می شود سبب روشن شدن پوست در آن بخش می شود.
میکروپگمنتیشن چیست

شرایط استفاده از میکروپیگمنتیشن

میکروپیگمنتیشن را در شرایط زیر می توان انجام داد:
ریزش مو و طاسی می تواند به دلایل مختلفی مانند اختلالات ژنتیکی، شیمی درمانی، بیماری های تیروئید و غیره اتفاق بیافتد. افرادی که دچار ریزش مو هستند، اغلب سعی دارند کف سر خود را با محصولات مختلف پوشش دهند تا موهایشان پرپشت تر به نظر بیاید. با این حال، به دلیل رنگ های متضاد بین پوست سر و رنگ موها، همیشه نمی توان این فریب را انجام داد. با استفاده از روش میکروپیگمنتیشن، رنگ پوست سر تیره می شود تا با رنگ مو مطابقت داشته باشد. انجام این روش باعث می شود که موها بیشتر به نظر بیایند. میکروپیگمنتیشن برای پوست سر، برای افرادی که دارای احتمال طاسی کامل کف سر هستند انجام می شود. این روش رشد مو را تحریک نمی کند، اما یک توهم را ایجاد می کند که شخص دارای موهای تراشیده ی کوتاهی است. میکروپیگمنتیشن پوست کف سر برای افرادی که نمی خواهند کلاه گیس استفاده کنند یا علاقه ای به پیوند مو ندارند، روشی مفید است. استفاده ی دیگری از میکروپیگمنتیشن وجود دارد که در آن ابروها درگیر این روش خواهند شد. بسیاری از افراد ابروهایشان به علت بیماری یا شیمی درمانی ریخته یا از بین رفته است. میکروپیگمنتیشن به این بیماران کمک می کند که از طریق این روش نمایی زیباتر روی صورت خود ایجاد کنند.
میکروپگمنتیشن چیست

ویتیلیگو

ویتیلیگو یک وضعیت ژنتیکی است که در آن پوست به علت از دست دادن سلول های تولید کننده ملانین، دو رنگ می شود. لکه  های سفید، ممکن است بر روی پوست سفید بسیار واضح نباشند، اما در سیاه پوستان یا افرادی با پوست های تیره بسیار واضح می باشند. با استفاده از میکروپیگمنتیشن، لکه ها توسط رنگ اصلاح می شوند و ظاهری شبیه به قسمت های معمولی پوست به خود می گیرند. این روش مخصوصا برای تکه های کوچکی که در لب و نوک انگشتان وجود دارد بسیار کارآمد می باشد.

بیماری های پوستی

شرایط مختلف دیگری وجود دارد که می تواند باعث ایجاد لکه های نور بر روی پوست شود. تماس با مواد شیمیایی خاص باعث بروز لکه های سفید روی پوست می شوند. معالجه تروما و یا بعضی از روش های جراحی نیز موجب آسیب به سلول های پوست می شوند. میکروپیگمنتیشن می تواند برای استتار این لکه ها نیز مورد استفاده قرار گیرد. به عنوان مثال، برای پوشاندن جای زخم و شکاف، زخم های ناشی از سوختگی و یا جراحی های زیبایی مانند جراحی پلاستیک نیز این روش مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین از میکروپیگمنتیشن می توان به عنوان آرایش دائمی نیز استفاده کرد. به عنوان مثال، به عنوان خط لب دائمی یا به عنوان یک خط چشم دائمی برای سهولت در آرایش کردن و زیباتر شدن استفاده کرد.
میکروپگمنتیشن چیست

مزایا و معایب میکروپیگمنتیشن

میکروپیگمنتیشن دارای مزایا و معایب متعددی است. مزایای میکروپیگمنتیشن عبارتند از:
روشی نسبتا ساده و ارزان در مقایسه با برخی از روش های دیگر 
داشتن نتیجه خوب در مدت زمان کوتاه
داشتن اثری طولانی مدت
معایب احتمالی میکروپیگمنتیشن عبارتند از:
ممکن است در میکروپیگمنتیشن یک بازدهی با رنگی دقیق وجود نداشته باشد به خصوص اگر شخصی که برای فرد این روش را انجام می دهد در کارش تبهر نداشته باشد. برای مثال ممکن است ناحیه ای که روی آن میکروپیگمنتیشن انجام شده بیش از حد تیره شده باشد. در این صورت ممکن است لازم باشد روش های دیگری مانند لیزر را برای معکوس کردن و اصلاح رنگدانه ها در چنین مواردی انجام دهید. از میکروپیگمنتیشن نیز نمیتوان در کف دست ها و پا ها استفاده کرد.
عوارض جانبی که ممکن است در حین انجام یا بعد از عمل رخ دهد شامل موارد زیر می باشد:
درد موضعی، تورم و کبودی که این عوارض را می توان با کمپرس های یخ و مسکن ها درمان کرد.
بروز واکنش های آلرژیک
عفونت های موضعی در صورت رعایت نکردن نکات بهداشتی، کمبود اقدامات بهداشتی و استریل نبودن لوازم می توانند موجب انتقال بیماری هایی همچون هپاتیت B و HIV شود.
تروما می تواند بیماری های پوستی مانند پسوریازیس و یا حتی ویتیلیگو را افزایش دهد. ویروس تبخال نیز ممکن است پس ازمیکروپیگمنتیشن دوباره فعال شود.
میکروپگمنتیشن چیست

نکات مهم

میکروپیگمنتیشن را در یک مرکز خوب و مطمئن که از ابزارهای استریل استفاده می کنند انجام دهید. سعی کنید تا چند روز در معرض مستقیم نور آفتاب قرار نگیرید، زیرا نور مستقیم خورشید باعث کم رنگ شدن میکروپیگمنتیشن شما خواهد شد. قبل از انجام میکروپیگمنتیشن، از تصمیمی که گرفته اید مطمئن شوید تا پس از انجام آن پشیمان نشوید زیرا دیگر راه برگشت نخواهید داشت.

منبع:
نظر شما
برای ثبت نظر خود لطفا وارد حساب کاربری شوید