چگونه پوستی بی نقص داشته باشیم
جلیلی   | ۱۳۹۸/۰۴/۱۸ | ۰ | ۳۹ | ۱

چگونه پوستی بی نقص داشته باشیم

سعی کنید صورت خود را دو بار در روز بشویید

معمولا افراد در طول زندگی خود با یک مسئله پوستی در برخی از نقاط زندگی خود روبرو می شوند. این مسائل در موارد مختلف مانند آکنه، خشکی، حساسیت، چربی، تغییر رنگ و یا چین و چروک می باشند. این مسائل مواردی هستند که نمیتوانید از آن ها فرار کنید اما می توانید اقداماتی را برای به حداقل رساندن و مدیریت آنها انجام دهید. با ایجاد یک عملکرد خوب و روتین مراقبت از پوست، می توانید پوستی سالم به دست آورید. شما همچنین می توانید مشکلات خاص پوستی را به واسطه محصولات مناسب یا داروها رفع کنید. در نهایت، با داشتن یک زندگی سالم، روتین مراقبتی پوست و رژیم غذایی مناسب می توانید پوستی سالم و درخشان داشته باشید.
چگونه پوستی بی نقص داشته باشیم

روتین مراقبت از پوست

اولین مرحله برای داشتن پوستی سالم و درخشان این است که یک روش مراقبت از پوست برای خود داشته باشید. پوست همه ی انسان ها منحصر به فرد می باشد، بنابراین آنچه که برای شخصی دیگری کار می کند ممکن است برای شما کار نکند. سعی کنید کاملا پوست خود را ارزیابی کنید و نوع پوست خود یعنی خشک، چرب یا مختلط بودن آن را بررسی کنید. اگر پوستی نرمال دارید، شما فردی خوش شانس هستید زیرا پوست شما هرگز چرب نمیشود، منافذ شما کوچک هستند و شما به ندرت از چین و چروک رنج خواهید برد. پوست حساس بسیار واکنش پذیر است. حال و هوای آن بسته به شرایط آب و هوایی، شیوه زندگی و محصولات مورد استفاده شما دارد. گاهی خشک شده و باعث ایجاد خارش می شود. افرادی که دارای  پوست خشک هستند معمولا بعد از تمیز شدن احساس کشیدگی و خشکی زیاد می کنند و می تواند از زبری یا لکه های پوستی رنج ببرد، به ویژه هنگامی که در معرض هوای سرد یا هوای خشک قرار می گیرند. خشکی پوست باعث چروک شدن پوست می شود.
چگونه پوستی بی نقص داشته باشیم
پوست چرب و روغنی نوعی از پوست است که می تواند ظرف یک ساعت پس از شستشو، چرب و براق شود. چربی پوست ممکن است پس از آرایش کردن شما پدیدار شود و موجب براقی صورت شما شود. پوست روغنی و چرب، مستعد ابتلا به جوش و آکنه است و منافذ آن نیز باز می باشد. پوست مختلط به این معنی است که پوست شما خشک و چرب است. ممکن است در اطراف لب ها پوسته پوسته و خشک باشد، اما در امتداد پیشانی، بینی و چانه (t-zone) چرب باشد.
چگونه پوستی بی نقص داشته باشیم

شستشو

سعی کنید صورت خود را دو بار در روز بشویید. شستن صورت شما فوق العاده مهم است زیرا شستشو، خاک، روغن، باکتری ها و آثار آرایش را پاک می کند و اگر شما در طول روز صورت خود را نشورید ابن مواد روی پوست شما خواهد ماند و باعث بروز جوش و لک می شود. یک بار در صبح و یک بار در شب برای از بین بردن هر گونه آلودگی و آرایش در طول روز کافی می باشد. اگر آرایش نمی کنید لازم نیست صورت خود را دو بار در روز بشویید. قبل از شروع شستشو، موهای خود را پشت سرتان ببندید و اطمینان حاصل کنید که به تمام لبه های صورت دسترسی دارید. برای تمیز کردن صورت خود نیز، از آب ولرم استفاده کنید.
چگونه پوستی بی نقص داشته باشیم
آب داغ می تواند باعث خشکی بیش از حد پوست شما شود و منافذ را نیز باز می کند اما آب ولرم برای پوست مناسب است. از بعضی پاک کننده ها و انگشتان دست خود برای شستن صورتتان استفاده کنید. با استفاده از حرکات ملایم و دایره ای پوست خود را ماساژ دهید. در انتها اطمینان حاصل کنید که کل صورت و گردن خود را پاک کرده اید. توجه بیشتری به چروک ها و خطوط چهره خود، مانند چروک در کناره لب ها داشته باشید. سپس صورت خود را با آب سرد برای بسته شدن منافذ بشوریید و اطمینان حاصل کنید که تمام مواد شوینده از روی صورت شما پاک شده باشد. از یک حوله تمیز برای پاک و خشک کردن صورت خود استفاده کنید. یا حتی می توانید اجازه دهید صورتتان به طور طبیعی خشک شود. از پاک کننده های صورت که برای نوع پوست شما مناسب است استفاده کنید. در صورت امکان، سعی کنید از پاک کننده هایی که دارای عطر و بو، رنگ و یا مواد شیمیایی مختلف هستند اجتناب کنید، زیرا این مواد می توانند باعث تحریک پوست شما شوند. اگر پوستی خشک دارید، ممکن است بخواهید از یک محصولی روغنی برای پاک کردن پوست خود استفاده کنید. این روش باعث خشکی و تحریک شدن پوست می شود. از تونر برای حفاظت پوست خود استفاده کنید.
چگونه پوستی بی نقص داشته باشیم
تونر محصولی برای مراقبت از پوست و دارای مزایای فراوانی است. تونر باعث لطافت و نرمی پوست، ایجاد تعادل pH پوست و تغذیه پوست شما میشود. تونر همچنین می تواند به پوست شما کمک کند که محصولاتی مانند مرطوب کننده ها، سرم ها و کرم های ضد آفتاب را بهتر جذب کند. اکثر تونرها به صورت مایع هستند و  استفاده روزانه از آن ها بسیار آسان می باشد. طریقه مصرف آن هم به این شکل است که به سادگی کمی تونر را روی یک پد پنبه ای تمیز میریزید و به آرامی بر روی صورت و گردن خود ماساژ می دهید. تونر نیازی به آبکشی ندارد و میتواند پس از مصرف روی پوست شما بماند. اگر پوستی جوش دار دارید از تونرهایی حاوی بتا و هیدروکسی اسیدهای آلفا استفاده کنید. اگر پوستی خشک دارید، از تونرهای مرطوب کننده حاوی ویتامین E یا آلوئه ورا استفاده کنید. اگر به دنبال مزایای ضد پیری هستید، از تونرهایی حاوی آنتی اکسیدان (برای ترمیم پوست) و رتینوئید (برای مبارزه با چین و چروک) استفاده کنید. اگر شما پوستی خشک و حساس دارید، از تونرهایی که دارای الکل هستند اجتناب کنید، زیرا این تونر ها می توانند باعث خشکی بیشتر پوست شما شوند. به یاد داشته باشید که  تونرها برای بچه ها و نوجوانان توصیه نمی شوند. بهترین زمان استفاده از  تونرها پس از سن 18 سالگی است.

منبع:
نظر شما
برای ثبت نظر خود لطفا وارد حساب کاربری شوید