مراقبت های پس از اپیلاسیون
جلیلی   | ۱۳۹۸/۰۴/۱۶ | ۰ | ۳۹ | ۲

مراقبت های پس از اپیلاسیون

یک اسکراب شکر خانگی ساده می تواند باعث جلوگیری از تحریک پوست و تشکیل موهای زیر پوستی شود

هنگامی که موهای زائد از طریق اپیلاسیون و موم به طور کامل از روی بدن شما برداشته می شوند، معمولا باعث ایجاد التهابات در پوست شما می شوند. پس از انجام اپیلاسیون ، بسیاری از افراد روی پوستشان رگ های خفیف و التهابی ایجاد می شود. اگر چه، این اتفاق معمولا پس از گذشت چند روز از بین می رود و درمان زود هنگام می تواند باعث بهبودی و پیشگیری از عارضه های بعدی شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این که چرا این التهابات شکل می گیرند و راهکار هایی برای تسکین سریع، این مقاله را مطالعه کنید.
مراقبت های پس از اپیلاسیون

چه چیزی باعث التهاب می شود

هر شخصی پس از کندن و برداشت موهای زائد، باعث ایجاد فولیکولیت در بدنش می شود که یک رادیکال خفیف مانند جوش به وجود می آید. این اتفاق معمولا التهابات طبیعی پس از اپیلاسیون نامیده می شود. این التهابات معمولا بدون درمان از بین می روند. اگر شما مایعی سفید رنگ که از جوش ها خارج می شوند را مشاهده کردید و این اتفاق بیش از چند روز طول کشید، فولیکولیت شما ممکن است عفونتی ملایم کرده باشند که جای نگرانی ندارد و معمولا می توانند در خانه درمان شوند. اگر پس از التهابات اوليه و درمان، دوباره پس از گذشت یک هفته التهابات جدیدی به وجود آیند، ممکن است به دلیل موهاي درون ريز باشد. موهای در حال رشدی که یک نوع خاصی از فولیکولیت هستند. هنگامی که مو ها به پشت پوست منتقل می شوند، به جای آنکه از سطح پوست خارج شوند زیر پوست رشد می کنند و شکل می گیرند و موهای زیرپوستی را تشکیل و باعث بروز التهابات و جوش می شوند. موهای در حال رشد باعث ایجاد دانه های کوچک، گرد و قرمز می شوند که شبیه آکنه می باشند. این موها ممکن است با چشم قابل رویت نباشند. اگر موهایتان به طور طبیعی ظخیم و درشت است احتمال اینکه موهای زیرپوستی برای شما ایجاد شود بسیار بالا است.
مراقبت های پس از اپیلاسیون

راه هایی برای کاهش تورم و التهاب

در حالیکه معمولا عارضه های بعد از اپیلاسیون خودشان درمان میشوند، چندین راه وجود دارد که با انجام آن ها می توانید تورم و التهاب را کاهش دهید.

استفاده از لباس و شلوارهای مناسب. لباس های تنگ و پارچه های نا مناسب می توانند باعث تحریک پوست و افزایش التهاب آن شوند.

از کمپرس یخ برای کمک به منطقه آسیب پذیر کمک بگیرید. شما می توانید از یک یخ بسته ای یا یک کمپرس استفاده کنید. کمپرس یخ  را 20 دقیقه به منطقه آسیب دیده اعمال کنید.

استفاده از یک کمپرس گرم برای کمک به بیرون آوردن موهای زیرپوستی راه حلی مناسب است. شما می توانید از یک پد حرارتی یا کمپرس گرم استفاده کنید. کمپرس را برای مدت 5 دقیقه در منطقه آسیب دیده اعمال کنید.
مراقبت های پس از اپیلاسیون

راه کار های پس از اپیلاسیون

چگونگی مدیریت و پیشگیری از بروز ناخودآگاه التهابات پس از اپیلاسیون بستگی به چند عامل دارد:

مکانی که شما در آن اپیلاسیون کرده اید

زمانی که شما اپیلاسیون کرده اید

حساسیت پوستی

اگر شما در مکانی حرفه ای اپیلاسیون می کنید، متخصص مربوطه باید اطلاعات دقیق در رابطه با مراقبت های ویژه پس از اپیلاسیون را به شما ارائه دهد. در اینجا به چند توصیه عمومی ارائه شده است. که شما باید این کار ها را بلافاصله پس از اپیلاسیون انجام دهید:

یک فشرده خنک یا کمپرس یخ روی موضع  بگذارید یا یک دوش آب سرد و خنک برای کاهش سوزش و حساسیت بگیرید. از حمام آب گرم اجتناب کنید.

برای جلوگیری از اصطکاک و تحریک شدن پوست، لباس و شلوار گشاد و لطیف بپوشید.

اجتناب از استفاده محصولات عطری، لوسیون ها و کرم ها که می توانند پوستی که حساس است را بیشتر تحریک کنند.
مراقبت های پس از اپیلاسیون

برای کاهش التهابات، یک کرم کورتیزون در قست اپیلاسیون شده اعمال کنید.

از فعالیت بیش از حد به مدت 24 ساعت پس از اپیلاسیون اجتناب کنید. تعریق زیاد می تواند باعث بروز خشکی پوست شود.

یک تا دو روز پس از اپیلاسیون:

برای کاهش اصطکاک پوست، استفاده از لباس های گشاد و لطیف را ادامه دهید.

همچنان برای جلوگیری از التهابات، از مصرف روغن های معطر و کرم ها همچنان اجتناب کنید. شما می توانید از ژل های ملایم و طبیعی مانند آئورا ورا استفاده کنید.
مراقبت های پس از اپیلاسیون

درمان های خانگی و طبیعی

اگر در معرض تحریک و یا التهابات پوستی هستید، می توانید از داروهای خانگی یا طبیعی برای تسکین پوست خود استفاده کنید.

اسکراب و لایه برداری توسط شکر

یک اسکراب شکر خانگی ساده می تواند باعث جلوگیری از تحریک پوست و تشکیل موهای زیر پوستی شود. برای ساختن اسکراب و لایه بردار شکر، نصف فنجان شکر را با نصف فنجان روغن نارگیل یا روغن زیتون مخلوط کنید. مقدار کمی را به منطقه آسیب دیده اعمال کنید و به آرامی در یک حرکت دایره ای ماساژ دهید. این کار باعث لایه برداری خفیف، شادابی و سلامت پوست می شود و از بروز موهای زیر پوستی نیز جلوگیری می کند.
مراقبت های پس از اپیلاسیون

آلوئه ورا

اگر شما یک گیاه آلوئه ورا در خانه دارید، می توانید از مزایای این گیاه بسیار لذت ببرید. برگ آن دارای عصاره و مواد مغذی بسیاری است. عصاره این گیاه که در برگ های آن وجود دارد را جدا نموده و آن  را مستقیما بر روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید و به آرامی ماساژ دهید تا التهابات را تسکین دهد. شما می توانید این کار را سه بار در روز انجام دهید.

روغن درخت چای

روغن درخت چای نیز می تواند التهابات پوستی را تسکین دهد. در روز اول و دوم بعد از اپیلاسیون، از این روغن برای بستن منافذ استفاده می شود. شما باید روغن درخت چای را با مواد دیگری مانند روغن زیتون یا روغن نارگیل مخلوط کنید. برای هر یک قطره روغن درخت چای، 10 قطره روغن زیتون یا روغن نارگیل اضافه کنید. این روغن ممکن است آلرژیک باشد به همبن دلیل بهتر است قبل از مصرف آن را روی قسمتی از بدن خود بمالید و بگذارید 24 ساعت بماند. اگر پس از گذشت 24 ساعت واکنش آلرژیکی پدیدار نشد می توانید با خیال راحت از آن استفاده کنید. شما می توانید از این روغن 3 بار در روز استفاده کنید.
مراقبت های پس از اپیلاسیون

عنبر سائل

عنبر سائل دارای خواص رطوبتی و ضد عفونی کننده است که می تواند به جلوگیری از خارش و کاهش التهابات کمک کند. یک پنبه را در عصاره عنبر سائل قرار دهید تا خیس شود و سه بار در روز به منطقه آسیب بمالید.

سرکه سیب

سرکه سیب سرخ یکی دیگر از منابع ضد عفونی کننده طبیعی است. یک پنبه را در سرکه سیب بگذارید و پس از خیس شدن  آن را 3 بار در روز روی موضع مورد نظر برای بهبود زخم ها و جلوگیری از عفونت اعمال کنید.

 

منبع:
نظر شما
برای ثبت نظر خود لطفا وارد حساب کاربری شوید