14 ماده غذایی شگفت انگیز که رشد مو را تسریع می کند
درودیان  | ۱۳۹۸/۰۴/۱۶ | ۰ | ۶۱ | ۱

14 ماده غذایی شگفت انگیز که رشد مو را تسریع می کند

رژیم غذایی با مواد مغذی مناسب می تواند به رشد مو کمک کند

بسیاری از مردم می خواهند موهای قوی و سالم داشته باشند، به خصوص به این دلیل که آنها رشد می کنند.
جالب توجه است، موهای شما حدود 0.5 اینچ (1.25 سانتی متر) در هر ماه و 6 اینچ (15 سانتیمتر) در سال رشد می کند. ایم که چقدر سریع رشد می کند به عواملی مانند سن، سلامت، ژنتیک و رژیم غذایی بستگی دارد.
اگر چه شما نمی توانید عواملی مانند سن و ژنتیک را تغییر دهید، رژیم غذایی چیزی است که شما کنترل آن را دارید. در واقع، مصرف یک رژیم غذایی بدون مواد مغذی مناسب می تواند منجر به ریزش مو شود.
از سوی دیگر، خوردن یک یار ، به ویژه اگر از ریزش مو ناشی از تغذیه نامناسب برخوردار شوید.
در اینجا 14 تا از بهترین مواد غذایی که می توانید برای رشد بهتر مو مصرف کنید معرفی شده است.
تخم مرغ

تخم مرغ

تخم مرغ منبع خوبی از پروتئین و بیوتین است که دو ماده مغذی هستند که می توانند رشد مو را افزایش دهند.
خوردن پروتئین کافی برای رشد مو مهم است زیرا فولیکول های مو از پروتئین ساخته می شوند. کمبود پروتئین در رژیم غذایی باعث افزایش ریزش مو می شود.
بیوتین برای تولید پروتئین مو به نام کراتین ضروری است، به همین دلیل مکمل های بیوتین اغلب برای رشد مو عرضه می شود. تحقیقات همچنین نشان داده است که مصرف بیشتر بیوتین می تواند به بهبود رشد مو در افراد مبتلا به کمبود بیوتین کمک کند.
با این حال، کمبود بیوتین در صورت مصرف یک رژیم متعادل، غیر معمول است.
تخم مرغ نیز یک منبع عالی از روی، سلنیوم و سایر مواد مغذی مو است. این باعث می شود تخم مرغ یکی از بهترین غذاها برای سلامتی مو مطلوب باشند

توت ها

توت ها با ترکیبات مفید و ویتامین هایی که می توانند رشد مو را افزایش دهند، بارور می شوند.
این شامل ویتامین C است که خواص آنتی اکسیدانی قوی دارد.
آنتی اکسیدان ها می توانند به محافظت از فولیکول های مو در برابر آسیب مولکول های مضر به نام رادیکال های آزاد کمک کنند. این مولکولها به طور طبیعی در بدن و محیط زیست وجود دارد.
به عنوان مثال، 1 فنجان (144 گرم) توت فرنگی، 141 درصد از نیازهای روزانه ویتامین C شما را تأمین می کند.
همچنین بدن از ویتامین C برای تولید کلاژن مفید است که پروتئینی است که به تقویت مو کمک می کند تا از شکننده شدن و شکستن آن جلوگیری شود.
علاوه بر این، ویتامین C به بدن کمک می کند تا آهن را از رژیم غذایی جذب کند. سطوح پایین آهن ممکن است باعث کم خونی شود که با ریزش مو مرتبط است.

اسفناج

اسفناج یک سبزی سبز سالم است که با مواد مغذی مفید مانند فولات، آهن و ویتامین A و C بارگذاری می شود که این می تواند رشد مو را افزایش دهد.
ویتامین A به غدد پوست کمک می کند چربی طبیعی و لازم را تولید کند. این ماده چرب به رطوبت پوست کمک می کند تا موهای سالم داشته باشید.
یک فنجان (30 گرم) اسفناج تا 54 درصد از نیازهای روزانه ویتامین A خود را فراهم می کند.
اسفناج همچنین یک منبع گیاهی مبتنی بر آهن است که برای رشد مو ضروری است. آهن کمک می کند که گلبول های قرمز اکسیژن را در سراسر بدن حمل کند تا سوخت و ساز بدن شما را افزایش داده و به رشد و ترمیم مو کمک کند.
علاوه بر این، کمبود آهن با ریزش مو مرتبط است.

ماهی چرب

ماهی های چرب مانند ماهی قزل آلا، شاه ماهی و ماهی مرکب مواد مغذی دارند که ممکن است باعث رشد مو شود.
آنها منبع عالی اسیدهای چرب امگا 3 هستند که با رشد مو ارتباط دارند.
مطالعه در 120 زن نشان داد که مصرف مکمل حاوی اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6 و همچنین آنتی اکسیدان ها باعث کاهش میزان ریزش مو و افزایش تراکم مو (15 درصد) شده است.
مطالعه دیگری نشان داد که مصرف مکمل های روغن ماهی به طور قابل توجهی کاهش ریزش مو و افزایش رشد مو در زنان با ریزش مو را باعث شد.
با این حال، تنها تعداد انگشت شماری از مطالعات در مورد اسیدهای چرب امگا 3 و رشد مو وجود دارد. قبل از اینکه کارشناسان بهداشتی بتوانند هر گونه توصیه ای را ارائه دهند، مطالعات بیشتر لازم است.
ماهی چرب همچنین منبع خوبی از پروتئین، سلنیوم، ویتامین D3 و ویتامین B، مواد مغذی است که ممکن است به ارتقاء موهای قوی و سالم کمک کند.
سیب زمینی شیرین

سیب زمینی شیرین

سیب زمینی شیرین منبع خوبی از بتا کاروتن است. بدن این ترکیب را به ویتامین A تبدیل می کند که با سلامت مو مرتبط است.
یک سیب زمینی شیرین (حدود 114 گرم) حاوی بتا کاروتن به اندازه کافی برای تامین نیازهای روزانه ویتامین A شما بیش از چهار برابر است
تحقیقات نشان داده است که ویتامین A باعث تولید چربی طبیعی می شود که به حفظ سلامتی مو کمک می کند.
علاوه بر این، ویتامین A همچنین می تواند سرعت رشد مو را افزایش دهد و رشد موهای ضخیم تر را تشویق کند، در حالیکه دیگر فولیکول های مو از رگرسیون جلوگیری می کنند.

آووکادو

آووکادو خوشمزه، مغذی و منبع خوبی از چربی های سالم است.
آنها همچنین یک منبع عالی از ویتامین E هستند که ممکن است باعث رشد مو شود. یک عدد آووکادو (حدود 200 گرم) 21 درصد از نیازهای روزانه ویتامین E شما را تامین می کند.
مانند ویتامین C، ویتامین E یک آنتی اکسیدان است که به نابودی رادیکال های آزاد کمک می کند تا با استرس اکسیداتیو مبارزه کند.
در یک مطالعه، افراد مبتلا به ریزش مو پس از مصرف مکمل ویتامین E به مدت هشت ماه، رشد مو 34.5 درصد بیشتر بوده است.
ویتامین E همچنین از مناطق پوست مانند پوست سر از استرس اکسیداتیو و آسیب محافظت می کند. پوست آسیب دیده در پوست سر می تواند کیفیت موهای ضعیف و فولیکول های مو را کاهش دهد.
علاوه بر این، آووکادو یک منبع عالی اسید چرب ضروری است. این چربی ها نمی توانند توسط بدن تولید شوند، اما بلوک های ضروری سلول های شما هستند. کمبود اسید چرب ضروری با ریزش مو مرتبط است.

آجیل

آجیل خوشمزه، مناسب و حاوی انواع مواد مغذی است که می تواند رشد مو را افزایش دهد.
به عنوان مثال، یک اونس (28 گرم) از بادام، 37 درصد از نیازهای روزانه ویتامین E شما را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.
علاوه بر این، آنها همچنین انواع مختلفی از ویتامین B، روی و اسید های چرب ضروری را ارائه می دهند. کمبود هر یک از این مواد مغذی با ریزش مو ارتباط دارد.
آجیل علاوه بر رشد مو، از جمله کاهش التهاب و کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی، منجر به طیف وسیعی از مزایای بهداشتی دیگر نیز شده است.
این باعث می شود که آجیل برای رژیم غذایی شما عالی باشد.

دانه ها

دانه ها مقدار زیادی مواد مغذی را با مقدار کمی کالری عرضه می کنند. بسیاری از این مواد مغذی نیز ممکن است باعث رشد مو شود. این شامل ویتامین E، روی و سلنیوم است.
یک اونس (28 گرم) از دانه های آفتابگردان تقریبا 50 درصد از نیازهای روزانه ویتامین E شما را با انواع مختلف ویتامین ها برای موی سالم فراهم می کند.
علاوه بر این، دانه های معین مانند دانه های کتان و دانه های چیا نیز اسیدهای چرب امگا 3 را ارائه می دهند.
1 اونس (28 گرم) از دانه های روغنی، 6/388 میلی گرم اسید چرب امگا 3 را فراهم می کند. این اسیدهای چرب امگا 3 بیشتر از نصف (178 گرم) ماهی آزاد (16، 29) است.
با این حال، دانه های روغنی نوعی از اسید چرب امگا 3 را فراهم می کنند که توسط بدن به طور موثر به عنوان امگا -3 موجود در ماهی های چرب استفاده نمی شود.
برای به دست آوردن طیف وسیعی از انواع مواد مغذی، بهتر است مخلوط دانه ها را مصرف کنید.
فلفل شیرین

فلفل شیرین

فلفل شیرین یک منبع عالی از ویتامین C است که ممکن است به رشد مو کمک کند.
در واقع، یک فلفل زرد تقریبا 5.5 برابر ویتامین C را بیشتر از یک پرتقال فراهم می کند.
ویتامین C به تولید کلاژن کمک می کند که می تواند رشته های مو را تقویت کند. این آنتی اکسیدان قوی است که می تواند رشته های مو را در مقابل استرس اکسیداتی محافظت کند.
استرس اکسیداتیو زمانی رخ می دهد که رادیکال های آزاد از سیستم دفاع آنتی اکسیدانی بدن جلوگیری می کنند. این ارتباط با ریزش مو و موهای زائد دارد
فلفل شیرین نیز منبع عالی ویتامین A است.
این ویتامین ممکن است به افزایش رشد مو در هنگام تحریک تولید سبوم کمک کند که به حفظ سلامتی مو کمک می کند.

صدف

صدف ها یکی از بهترین مواد غذایی غنی از روی هستند
روی یک ماده معدنی است که به حمایت از رشد مو و چرخه تعمیر مو کمک می کند.
کمبود روی در رژیم غذایی ممکن است تلژوژن فلووویوم را افزایش دهد، که یک شکل رایج اما قابل برگشت از ریزش مو ناشی از کمبود مواد مغذی در رژیم غذایی است
مطالعات نشان داده اند که مصرف یک مکمل روی میتواند اثرات ریزش مو ناشی از کمبود روی را کاهش دهد
با این وجود، مصرف بیش از حد روی باعث افزایش ریزش مو می شود. به همین دلیل گرفتن روی از غذاهایی مثل صدف ها ممکن است بهتر از مصرف مکمل ها باشد، زیرا غذاهای حاوی روی در دوزهای کوچک اما سالم در دسترس هستند.

میگو

میگو از محبوبن غذاهای دریایی تری غنی از بسیاری از مواد مغذی است که پتانسیل برای پیشبرد رشد مو را دارد.
به عنوان مثال، میگو یک منبع عالی پروتئین، ویتامین B، روی، آهن و ویتامین D می باشد. یک وعده غذایی 3.5 وات (100 گرم) میگو 38 درصد از نیازهای روزانه ویتامین D شما را تامین می کند.
جالب توجه است، مطالعات کمبود ویتامین D3 را به ریزش مو  مرتبط کرده اند.
با وجود کم بودن چربی هاس سالم، میگو مقدار کمی از اسید های چرب امگا 3 را نیز فراهم می کند. رژیم های غذایی حاوی اسیدهای چرب امگا 3 به رشد مو کمک می کنند.

لوبیا

لوبیا منبع خوبی از پروتئین گیاهی هستند که برای رشد مو ضروری است.
لوبیا مانند صدف منبع خوبی از روی هستند که به رشد مو و چرخه تعمیر کمک می کند. مصرف 3.5 اونس (100 گرم) لوبیا سیاه، 7٪ از نیاز روزانه روی شما را تامین می کند
آنها همچنین بسیاری از مواد مغذی مو دیگر را شامل می شوند، از جمله آهن، بیوتین و فولات.
در بالای همه این مزایا، لوبیا بسیار متنوع و ارزان هستند، که باعث می شود آنها برای رژیم غذایی نیز راحت باشند.
سویا

سویا

مطالعات نشان داده است که ترکیبات سویا ممکن است باعث رشد مو شود. یکی از این ترکیبات اسپرمیدین است که در سویا فراوان است.
به عنوان مثال، مطالعه 100 فرد سالم دریافت که مکمل تغذیه ای مبتنی بر اسپرمیدین یک فاز رشد مو فعال به نام فاز آناژن را تولید می کند. فولیکول مو دیگر در فاز آناژن باقی می ماند، تا دیگری رشد می کند
مطالعات لوله آزمایش همچنین نشان داده است اسپرمیدین باعث رشد موی انسان می شود.
با این حال، تحقیق در مورد اسپرمیدین و رشد مو کاملا جدید است، بنابراین قبل از اینکه متخصصین سلامت بتوانند توصیه هایی در مورد مصرف اسپرمیدین داشته باشند، مطالعات بیشتری لازم است.

گوشت

گوشت یک رژیم غذایی معمولی است و غنی از مواد مغذی است که ممکن است به رشد مو کمک کند.
پروتئین در گوشت کمک می کند به تعمیر و تقویت فولیکول های مو کمک می کند. مصرف 3.5 اونس (100 گرم) از استیک فلفل پخته شده به اندازه 29 گرم پروتئین  فراهم می کند.
به ویژه گوشت قرمز یک نوع آهن است که به راحتی جذب می شود. این ماده معدنی کمک می کند تا سلول های قرمز خون اکسیژن را به تمام سلول های بدن از جمله فولیکول های مو منتقل کنند.
کمبود پروتئین و آهن با ریزش مو مرتبط است.

نتیجه گیری

آنچه که می خورید می تواند تاثیر زیادی در سلامت مو داشته باشد.
کمبود مواد مغذی مناسب شامل ویتامین A، C، D و E، روی، ویتامین B، آهن، بیوتین، پروتئین و اسیدهای چرب ضروری ممکن است باعث کاهش سرعت رشد مو یا حتی باعث ریزش مو شود.
خوشبختانه اصلاح کمبود هر یک از این مواد مغذی ممکن است به درمان ریزش مو کمک کند و میزان رشد مو را افزایش دهد.
اگر فکر می کنید که کمبود هر یک از این مواد غذایی را دارید بعضی از مواد غذایی فوق را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

منبع:
نظر شما
برای ثبت نظر خود لطفا وارد حساب کاربری شوید